шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Новини порталу 20

Август 03 2017

ЗАКОН НАБЕРЕ ЧИННОСТІ 3 СЕРПНЯ 


 

Закон № 2136-VІІІ «Про Конституційний Суд України» опублікований у «Голосі України» від 2 серпня й набере чинності 3 серпня. Із цього дня пленарні засідання, спеціальні пленарні засідання Конституційного Суду України (далі - Суд) ведуться в порядку, визначеному цим Законом.

Закон встановлює порядок організації та діяльності Суду, статус суддів, підстави й порядок звернення до Суду, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень.

До складу Суду входить 18 суддів, по 6 із яких призначають Президент, Верховна Рада та з'їзд суддів України. Суд має повноваження здійснювати конституційне провадження, якщо в його складі є як мінімум 12 суддів, які склали присягу на спеціальному пленарному засіданні Суду.

Суддею може бути громадянин України, котрий володіє державною мовою, на день призначення досягнув 40 років, має вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права не менше 15 років, високі моральні якості, є юристом із визнаним авторитетом.

У складі Суду діють Велика палата, два сенати та шість колегій. Представницькі, організаційні, розпорядчі функції здійснюють голова Суду, заступник голови, секретарі колегій.

Посадовий оклад судді Конституційного Суду встановлюється в розмірі посадового окладу судді Верховного Суду. Суддям, які обіймають посади секретарів колегій, виплачується щомісячна доплата в розмірі 5 %, заступнику голови Суду, голові Суду - 15 % посадового окладу судді. Суддя у відставці отримує щомісячне довічне грошове утримання, яке виплачується в розмірі 50 % винагороди судді.

До повноважень Суду належать:

1) вирішення питань про відповідність Конституції (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради, актів Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради АР Крим;

2) офіційне тлумачення Конституції України;

3) надання за зверненням Президента, або не менше 45 народних депутатів України, або Кабінету Міністрів висновків про відповідність Конституції чинних міжнародних договорів України або міжнародних договорів, що вносяться на ратифікацію до Верховної Ради;

4) надання за зверненням Президента або не менше 45 народних депутатів висновків про конституційність питань, запропонованих для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою;

5) надання за зверненням Верховної Ради висновку про дотримання конституційної процедури розслідування та розгляду справи про усунення Президента з посади в порядку імпічменту;

6) надання за зверненням Верховної Ради висновку про відповідність законопроекту про внесення змін до Конституції вимогам статей 157 і 158 Конституції;

7) надання за зверненням Верховної Ради висновку про порушення ВР АР Крим Конституції України або законів України;

8) вирішення питань про відповідність Конституції та законам України нормативно-правових актів ВР АР Крим за зверненням Президента згідно з частиною 2 статті 137 Конституції;

9) вирішення питань про конституційність законів (їхніх окремих положень) законституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований у кінцевому судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції.

Конституційна скарга може бути подана, якщо остаточне судове рішення у справі особи набрало законної сили не раніше 30 вересня 2016 року. Конституційна скарга у справі, остаточне судове рішення за якою набрало законної сили в період з 30 вересня 2016 до 3 серпня 2017 року, може бути подана до 3 листопада.

Для допомоги в розгляді конституційних скарг тимчасово, на строк до 1 січня 2020 року, запроваджується інститут спеціального радника. Як спеціального радника можуть запросити суддю у відставці іноземного органу конституційної юрисдикції або представника міжнародної урядової організації, статутним завданням якої є питання конституційного права. Не може бути запрошено для виконання цих функцій громадянина держави, визнаної Верховною Радою України агресором. Спеціальний радник може до початку розгляду справи сенатами або Великою палатою надати свій письмовий обґрунтований юридичний висновок (amicus curiae) у справі. Забезпечення діяльності спеціального радника відбувається за рахунок міжнародної технічної допомоги чи міжнародних організацій.

Суд зобов'язаний до 3 листопада прийняти регламент та утворити сенати. Конкурсна вакантні посади також має бути оголошено до листопада. У конкурсі не беруть участі судді, призначені до набрання чинності Законом. Такі судді можуть піти у відставку відповідно до законодавства, яке діяло на день їхнього призначення.

Конституційні подання щодо офіційного тлумачення законів і конституційні звернення (якщо провадження не відкриті) повернуть їхнім авторам. Відкриті провадження закриють. Розгляд справ, конституційні провадження за якими відкрито, проводиться у формі, визначеній Великою палатою.

 

Джерело – ЛІГА: ЗАКОН

Июль 28 2017

Мінсоцполітики пропонує вдосконалити ліцензійні умови для посередників із працевлаштування за кордоном.

Так, запропоновано встановити, що для отримання ліцензії ліцензіату необхідно буде, крім інших документів, подати копію зовнішньоекономічного контракту з іноземним суб'єктом господарювання про співпрацю з працевлаштування, невід'ємним додатком до якого буде проект трудового договору.

Такий проект повинен завірити іноземний роботодавець, він має містити взяті ним зобов'язання, а також інформацію про умови праці. Проект трудового договору складають українською мовою й мовою країни перебування роботодавця. Крім того, договір має відповідати вимогам законодавства України та країни працевлаштування.

Посередник із працевлаштування за кордоном до укладення договору з клієнтом повинен надати йому повну й достовірну інформацію про умови праці та проживання в країні працевлаштування. Договір повинен бути укладений в письмовій формі, а його умови не можуть бути гірші за вказані в проекті договору, який подавався для отримання ліцензії.

Запропоновано встановити вимоги й до офісу ліцензіата. Зокрема, ліцензіат повинен фактично здійснювати господарську діяльність у нежитловому приміщенні, що належить йому на праві власності або користування. Також його офіс має бути забезпечений оргтехнікою, засобами телефонного зв'язку й доступом до Інтернету.

Крім того, у посередника з працевлаштування за кордоном обов'язково має бути веб-сайт, а в штаті працювати хоча б один співробітник із вищою юридичною освітою.

Проект Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва в працевлаштуванні за кордоном доступний для обговорення. Охочі можуть направляти свої пропозиції й зауваження на адресу: 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..

 

 

Джерело – ЛІГА: ЗАКОН

Июль 26 2017

Визначальною умовою для визнання операцій контрольованими є можливість впливу таких операцій на об'єкт обкладення податком на прибуток підприємств платника податків (пп. 39.2.1.4 ПКУ).

Своєю чергою, вартість безоплатно наданих товарів ураховується в складі витрат згідно з правилами бухгалтерського обліку й, відповідно, впливає на фінансовий результат до оподаткування та, як наслідок - на об'єкт обкладення податком на прибуток підприємств.

Тож в ІПК від 17.07.2017 р. № 1233/6/99-99-15-02-02-15/ІПК ДФС зазначила: якщо отримувачем безоплатних товарів є нерезидент - пов'язана особа, то господарська операція з безоплатного надання товарів підпадає під визначення контрольованої. При цьому ціна таких товарів для цілей трансфертного ціноутворення розглядається з урахуванням умов усіх договорів, пов'язаних із такою операцією, що можуть впливати на об'єкт обкладення податком на прибуток резидента.

 

 

Джерело – ЛІГА:ЗАКОН

Июль 25 2017

Президент підписав Закон № 2143-VIII «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних унаслідок несанкціонованого втручання у роботу комп'ютерних мереж платників податків)» (проект № 6684).

Про це повідомила співавтор законопроекту і глава профільного комітету ВР Ніна Южаніна.

Відповідно до Закону ПК доповнено такими положеннями:

- штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових та акцизних накладних або розрахунків коригування до них, складених у період з 1 червня по 30 червня 2017 року, не застосовуються при реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року;

- штрафні санкції не застосовуються до узгоджених сум грошових зобов'язань з граничним строком сплати 30 червня 2017 року;

- тимчасово, до 31 грудня 2017 року: у разі втрати або пошкодження інформації внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерних мереж платника податків і за наявності документів, що підтверджують зазначені події, такий платник протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності пропонованим законом зобов'язаний письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку; платник податків зобов'язаний відновити втрачену або пошкоджену інформацію; у разі неможливості проведення перевірки платника податків строки проведення таких перевірок переносяться до відновлення інформації, але не пізніше 31 грудня 2017 року.

Закон буде опубліковано в найближчому номері «Голосу України».

Передбачено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

 

Джерело –  ЛІГА:ЗАКОН

Июль 23 2017

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду (Справа № 826/9502/16) визнано незаконним та нечинним п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію» (далі – Постанова № 1035).

Нагадуємо:

Кабінет міністрів України (Постановою №1035) постановив:

«1. Заборонити на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію, за винятком:

особистих речей громадян, визначених частиною першою статті 370 Митного кодексу України (крім товарів, визначених пунктом 24 частини першої зазначеної статті), що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі;

соціально значущих продуктів харчування, що переміщуються громадянами, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 50 кілограмів на одну особу, за переліком згідно з додатком.

Установити, що положення абзацу третього цього пункту застосовується у разі, коли особа, яка ввозить товари на тимчасово окуповану територію України, в'їжджає на зазначену територію не частіше одного разу протягом однієї доби.»

Зазначена вище постанова від 14 червня 2017 року Київського апеляційного адміністративного суду (Справа № 826/9502/16) набирала законної сили з моменту проголошення, тобто з 14 червня 2017 року. Одночасно з цим, ДФСУ повідомляє, що зобов’язання в частині виконання рішення суду покладено на КМУ (оскільки КМУ є відповідачем по справі).

Ця інформація, щодо рішення Київського апеляційного адміністративного суду офіційно до ДФС не поступала. Зважаючи на це, на думку ДФС, виконання Постанови №1035 повинно здійснюватись у відповідності із вимогами законодавства.

З метою отримання роз’яснень з питань виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року по справі № 826/9502/16, ДФС направлено відповідний запит Міністерству фінансів України, а також про цю ситуацію ДФС повідомляє Кабінет Міністрів України.

 

Джерело ­- Видання "ВЕДОМОСТИ бухгалтера"

Июль 20 2017

ЗАРЕЄСТРОВАНО ВІДПОВІДНИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ


 

Група народних депутатів пропонує запровадити адміністративну відповідальність за перевезення дітей в автомобілях без спеціальних пристосувань.

Зокрема, до таких пристосувань законодавці відносять:

- для дітей до 5 років - дитячі утримуючі пристрої, що відповідають вазі та зросту дитини;

- для дітей від 5 до 12 років - дитячі утримуючі пристрої, що відповідають вазі та зросту дитини, а також інші пристосування (спеціальні подушки для сидіння, додаткові сидіння), що дозволяють безпечно пристебнути дитину пасками безпеки, встановленими в автомобілі.

За перевезення дітей без зазначених пристроїв запропоновано ввести штрафи в розмірі від 15 до 20 НМДГ. Застосовуватимуть стягнення співробітники Нацполіції.

За твердженням авторів законопроекту, впровадження таких заходів потрібне для забезпечення безпеки дітей, адже зараз дитячими автокріслами користується менше половини українських батьків. При цьому звичайні автомобільні сидіння та паски безпеки не захищають пасажирів, зріст яких менше 135 см.

Законопроект № 6720 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо безпечного перевезення дітей в автотранспортних засобах)» зареєстровано в Парламенті 13 липня 2017 року.

 

Джерело – ЛІГА:ЗАКОН

Июль 13 2017

Не поспішайте знищувати первинні документи, якщо строк їх зберігання перевищив 3 роки, а період, за який вони були складені, був перевірений під час камеральної перевірки.

Так, ДФС вважає, що зазначені в Переліку № 578/5٭ строки зберігання документів є мінімальними. Більшість видів первинних бухгалтерських документів слід зберігати не менш ніж 3 роки та 5 років - у тому випадку, якщо такі документи містять інформацію про фінансові операції. За рішенням експертної комісії підприємства ці строки можуть бути подовжені.

А камеральні перевірки проводять на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, без перевірки регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів.

Тож, як схильні вважати в ДФС, первинка, котра на перший погляд може здаватися застарілою, може вам знадобитися під час наступних перевірок. Як аргумент наведено норму п. 102.1 ПКУ, відповідно до якої орган ДФС (за винятком випадків, зазначених у п. 102.1 ПКУ) може провести перевірку не пізніше 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Індивідуальна податкова консультація ДФС від 08.06.2017 р. № 550/6/99-99-14-03-01-15/ІПК


 ٭Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. № 578/5.

 

Июль 06 2017

Кабмін завершив формування нормативної бази роботи Єдиного реєстру податкових накладних у новому режимі.

Автоматична система реєстрації податкових накладних в ЄРПН повноцінно запрацювала з 1 липня. При цьому ДФС має право відмовити в реєстрації, керуючись Критеріями оцінки ступеня ризику накладних.

Відмову в реєстрації можна буде оскаржити протягом 10 днів з дня отримання відповідного рішення.

Для розгляду скарг ДФС створить спеціальну комісію, яка буде її постійно діючим колегіальним органом. Комісія розглядатиме скаргу протягом 10 днів з дня її отримання.

Також встановлено вимоги до форми скарги, її змісту та додатків до неї.

Порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Кабміном 4 липня 2017 року.

 

Джерело – ЛІГА:ЗАКОН

Июль 02 2017

Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів документальних перевірок і Зразок акта (довідки) перевірки рекомендовані для застосування посадовими особами контролюючих органів під час оформлення матеріалів документальних перевірок платників податків, розпочатих після видання цього наказу.

У матеріалах перевірок (за потреби) можливе викладення більш розширеної інформації щодо перевірених даних за наявності відповідного обґрунтування.

Зразок акта (довідки) перевірки та Методичні рекомендації не рекомендовані для застосування під час оформлення результатів перевірок платників податків із питань дотримання ними законодавства при проведенні розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (крім випадків, коли ці питання досліджуються під час проведення документальних перевірок), дотримання законодавства з питань державної митної справи, а також перевірок із питань повноти нарахування та сплати податків під час здійснення контрольованих операцій відповідно до ст. 39 ПКУ.

Оформлення результатів документальних невиїзних позапланових електронних перевірок за заявою платника податків здійснюються з урахуванням особливостей, визначених ПКУ.

За результатами проведення документальних планових/позапланових виїзних/невиїзних перевірок, у разі встановлення порушень податкового, валютного й іншого законодавства, оформлюється акт, а за відсутності порушень - довідка (далі - акт (довідка) перевірки).

Під час оформлення результатів документальних планових перевірок і позапланових перевірок платників податків з усіх питань (які мають комплексний характер) рекомендується забезпечити відображення інформації з усіх питань, передбачених Зразком акта (довідки) перевірки, а також переліком питань перевірки.

Методрекомендації затверджено наказом ДФС від 01.06.2017 р. № 396.

 

 

Джерело ­- ЛІГА: ЗАКОН

Июнь 22 2017

 У РАДІ ЗАРЕЄСТРОВАНО УРЯДОВИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ


Запропоновано скасувати законодавчо встановлені вимоги щодо декларування резидентами валютних цінностей та іншого майна, яке перебуває за межами України.

Досягти цієї мети пропонується шляхом внесення відповідних змін до Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» виключивши норми, згідно з якими валютні цінності та інше майно резидентів, що перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню в НБУ.

Також планується скасувати штраф за неподання декларації.

Відповідний урядовий законопроект № 6590 «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (щодо особливостей декларування)» зареєстровано в Парламенті.

На думку авторів законопроекту, декларування суб'єктами підприємницької діяльності України наявності у них валютних цінностей, які знаходяться за межами країни, й отримання відповідних довідок перетворилося на бюрократичну формальність, тоді як невиконання цієї вимоги карається штрафом.

 

Джерело - ЛІГА:ЗАКОН

Страница 1 из 2