шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Якщо ви щойно отримали податкове повідомлення-рішення від податкового органу, слід негайно визначитись чи правомірними є зроблені нарахування, чи вони зроблені помилково або взагалі безпідставно.

Негайність визначення своєї позиції продиктована тим, що нараховані податковим повідомленням-рішенням суми зобов’язань слід сплатити до бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання або оскаржити податкове повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку. Після спливу цього 10-денного строку податкове повідомлення-рішення набуває статусу узгодженого податкового повідомлення-рішення, з чого випливає, що із сумою зобов’язань визначених податковим повідомленням-рішенням ви погодились.

Отже, визначивши неправильність розрахунку наданого податковим органом зобов’язання або взагалі визначивши, що ніякого порушення вами зроблено не було слід оскаржити податкове повідомлення-рішення.

Порядок оскарження рішень˟, прийнятих органами Державної податкової служби України, визначено ст.56 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Де зазначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Що в буквальному смислі означає те, що існує два, різних за своєю суттю, порядку довести необґрунтованість рішення податкового органу.  Адміністративний порядок – це порядок звернення до самої ж таки податкової служби але до вищого над тим органом, який виніс неправомірне рішення. Судовий порядок – це порядок звернення за захистом своїх інтересів до суду (зрозуміло вже з назви).

˟Рішенням прийнятим органами Державної податкової служби є будь-яке рішення (податкове повідомлення-рішення, наказ про проведення перевірки, рішення про арешт активів платника податків і т.д.), що на ваш погляд суперечить законодавству.

Одразу ж поясню, що рішення податкового органу може бути оскаржене в одному з двох порядків або, по черзі, спочатку в адміністративному, потім в судовому порядку. Одночасно оскаржувати одне рішення двома способами не можна. Крім того, слід розуміти, що в тому випадку, коли ви хочете скористатись максимально своїми правами та застосовувати обидві можливості захисту, то спочатку слід скористатись адміністративним порядком, потім судовим. Навпаки не вийде: по-перше,  тому що адміністративне оскарження вважається досудовим врегулюванням спору, по-друге, тому що розглянуте в судовому порядку рішення податкового органу не підлягає перегляду в адміністративному порядку.

Розпочнемо з адміністративного порядку оскарження рішення, яке, на ваш погляд, винесено з порушенням закону. Таким оскарженням є подання скарги на рішення до податкового органу вищого підпорядкування. Адміністративне оскарження здійснюється в два етапи, перший етап – скарга в орган вищий за той який виніс рішення (ГУ ДФС в області, або ГУ ДФС Києва або Севастополя), другий етап – повторна скарга в ДФС України. Скарга подається поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення.

Крім того, що ви повинні знати про строки в які слід подавати скарги, бажано розуміти які визначено законом строки для розгляду ваших скарг. Порядок оформлення скарг визначає: орган державної податкової служби зобов’язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів, що настають за днем отримання скарги платника податків. Отже, ви, отримавши корінець поштового відправлення, по якому видно, що працівник податкової служби отримав скаргу, відраховуєте 20 календарних днів і відмічаєте в календарі останній день в який податкова служба повинна надіслати вам відповідь. Це не жарт. Справа в тому, що у випадку порушення строку для розгляду вашої скарги та відправлення вам відповіді, наприклад, через 25 календарних днів, ваша скарга вважається повністю задоволеною на вашу користь з дня, що настає за останнім днем зазначених строків. І вже не буде важливо, що саме написано у відповіді. Проте, законодавець підстрахував всіх податківців України і надав їм право продовжити цей 20-денний строк. Тож, через 20 календарних днів, ви повинні отримати або відповідь на скаргу, або лист про продовження строку розгляду скарги. Продовжити строк для розгляду скарги керівник (або заступник керівника) органу, який повинен надати відповідь, може не більше ніж до шістдесяти календарних днів. Також, бажано слідкувати за цими строками з причини зазначеної вище. Строки повинні відслідковуватись для розуміння моменту подання кожної наступної скарги, до отримання кінцевого (на вашу користь) рішення.

Якщо після розгляду в вищих органах податкової служби рішення, з якими ви не погодились все ще не скасовані повністю або частково, то ви готуєтесь до захисту своїх інтересів в суді.

Судове оскарження.  Форма та зміст позовної заяви про оскарження рішення податкового органу визначені Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАСУ).

Строк подачі позовної заяви. Якщо ви не хочете сплачувати ті податкові зобов’язання, які вам нарахували, то позовна заява до суду повинна бути подана протягом 10 календарних днів з моменту отримання вами останнього рішення за результатами адміністративного (досудового) оскарження. Звичайно ж, оскаржити будь-яке рішення податкового органу можна і пізніше проте, узгоджене рішення податкового органу підлягає виконанню.

Розгляд скарги адміністративними судами здійснюється в більший ніж 20-ти денний термін строк, і залежить від багатьох чинників в т.ч. від зайнятості суду/судді. На практиці, судове оскарження з дотриманням перегляду рішень в трьох інстанціях, може бути довшим за 1 рік.

Слід звернути увагу на те, що подання позовної заяви щодо оскарження рішення податкового органу до суду, на відміну від адміністративного оскарження, оплачується судовим збором, розмір якого залежить від суми податкового зобов’язання нарахованого податковим органом.

Всі зазначені вище дії зможуть здійснити спеціалісти нашої компанії, якщо ви звернетесь до нас за номерами телефонів, які можна знайти в розділі Контакти.